Winne Wtorki – Jakie wino zaprezentowałabyś Kosmitom?

Wino, które zaprezentowałabym kosmitom…? Nie najprostszy temat jak na mój pierwszy Winny Wtorek, ale na szczęście od razu wiedziałam kogo o temat kosmitów i wina spytać! …Joan Ramon Bada z winnicy Vins del Tros , DO Terra Alta (Katalonia, przy granicy z Aragón).

Ay de mi – Vins de Tros

Vins del Tros to projekt dwóch przyjaciół z czasów dzieciństwa, którzy od zawsze mieszkali w Vilalba dels Arcs, w Terra Alta. Joan to enolog a Josep Arrufat to specjalista od uprawy winorośli. Jako trzeci składnik projektu dołączył do nich Xavier Orobitg, spec w kwestiach marketingu.

Ale wracając do UFO… Ay de mi , to pierwsze z win Vins del Tros i na etykiecie podziwiać można widok jaki oferuje parcela La Bassa, z której pochodzi większość Garnachy z kupażu Garnacha 70% – Syrah 30%.
Zdjęcie pstryknął swoim telefonem Joan. I tak, są winnice, jest stary zardzewiały rupieć – idealny stolik podczas degustacji w terenie….oraz są latające spodki! Ile takich etykiet można znaleźć na rynku?

Parcela La Bassa – Vins del Tros

Mamy oficjalną i mniej oficjalną wersję co do UFO na etykiecie. Wersje oficjalne, jak nauczyło nas Archiwum X, nie zawsze są tymi najbliższymi prawdy, a wino, jako „napój bogów”, łącznik człowieka z przybyszami z nieba, opisywane było już od zarania dziejów. Zaczęłam więc szukać więcej powiązań między winnicami Katalonii i UFO i od razu natknęłam się na filmik z Majorki z winnicy 4 Kiloslink od 9 minuty),w którym jeden z rolników opowiada o bliskim spotkaniu…o tym jak „obcy” przylecieli w środku nocy i pobrali próbki ziemi. Czyli bardzo możliwe, że kosmici mają już całkiem sporą wiedzę na temat powiązań terroir z dobrym winem…

Co do samego wina, Ay de mi jak najbardziej nadaje się, aby reprezentować to czym nasza Planeta Ziemia może przybyszów, jak i rodowitych Ziemian, ugościć.
Vins del Tros są bardzo związani ze swoją ziemią i winnice traktowane są z najwyższym szacunkiem, bez produktów syntezy chemicznej, praca w zgodzie z fazami księżyca, zbiory tylko i wyłącznie ręczne. Także praca przy winie jest utrzymana w tonie tej bliskości z naturą, wino fermentuje na naturalnych, własnych drożdżach, a następnie dojrzewa 12 miesięcy w dębowych beczkach.

Wino ma wyrazisty charakter terroir, a przy tym jest wyjątkowo eleganckie. Garnacha i Syrah nadają winu  aromaty wiśni i jeżyn. Pojawiają się nuty fiołków i suszonych płatków róż oraz przypraw: cynamonu, czarnego pieprzu, tymianku, wanilii. Wino harmonijne, o delikatnych taninach. Bardzo przyjemny finisz. Otwiera się stopniowo, więc doradzam otworzyć je nieco wcześniej lub napowietrzyć w dekanterze. Nieźle pasuję do różnego typu warzywnych, pieczonych dań jak nadziewane kaszą bakłażany, różnego rodzaju makarony z lekkim sosem lub typowe dla kuchni katalońskiej „bacalao a la catalana”, czyli dorsz w bogatym pomidorowym sosie z dodatkami.

 

Jeśli chcecie poznać inne kosmiczne propozycje grupy Winnych Wtorków:

 

Add Comment

Comment
Name
E-mail
Website